A T. Sz. szőlőtermelési és borászati elképzelései

 

Az 1961. évben alakult solymári Hunyadi Mátyás MGTSZ egyik fő üzemágaként a szőlő-termesztést, borászatot és a bor helyi értékesítését tervezte meg. Így a megalakulást követő évben szőlőiskolát létesített a Postwegwiesen dűlő erre alkalmas részén és két év múlva a Bécsi úti, Angol temetői táblában 46 K. hold szőlő telepítésébe fogott. A szőlőt a legkorszerűbb Lencz Mozer módszer szerint, kordonos művelésre alkalmas módon úgy végezték el, hogy a sorok között traktorral végig tudjanak, menne a talajművelés és a permetetési munkák elvégzéséhez.

A telepített szőlő csakhamar termőre is fordult, azonban a gazdaságossággal, a bor készítésével és értékesítésével problémák adódtak. Erre többféle elképzelésük és kezdeményezésük is volt.

A Mátyás király utcai kanyarban lévő gazdasági épületet és üzletházat megvásárolták Majtényi Jánostól , ahol a központi irodát létesítették és gépek elhelyezésére alkalmas szint is építettek. Ennek az épületnek az alsó szintjén egy jó állapotban lévő pince volt, amely a Mátyás király utcában lévő üzletek alá is nyúlt.

Ezen a részen reprezentatív pincerészt alakítottak ki, amely alkalmas lett volna borozó céljára, és a pince, az ott elhelyezett hordó sorral együtt, hangulatos hely is volt. A közönséget azonban nem nagyon sikerült odacsalni, e pincét csak egyes reprezentatív alkalmakkor sikerült használni. A Mátyás király utca korszerűsítése során lebontották a pince felett lévő üzletrészt, mert az a kanyar létesítésének útjában állt, s így az alatta lévő pincerész használhatatlanná vált.

Másik elképzelésük a Helytörténeti Gyűjtemény megnyitása alkalmával merült fel, amikor az épület alatt lévő pincében reméltek borozót létesíteni, de a pince mélysége, és a meredek lépcsők miatt ez sem bizonyult megvalósíthatónak.

Ebben az időben vásárolták meg, a Pilisvörös-vári utcában lévő 100 éves pincét , de ennek a működése sem volt hosszú életű, mert itt ugyancsak ráfizetéses volt a gazdálkodás. Lehet, hogy a Solymáron termett bor minősége nem tudott versenyezni a máshonnan hozott, egyéb helyeken termett bor minőségével, és ez okozta a gazdaságtalan működést. Mindenesetre a Rozmaring MGTSZ, - mely többszöri egyesülés után lett a solymári Hunyadi Mátyás MGTSZ jogutóda - a szőlőtermeléssel felhagyott és a szőlő ültetvényt kivágták és a területből újból szántó művelési ág lett.

 

<< Vissza