Február 15-ig foglalkozás-egészségügyi bejelentést kell tenniük a legalább egy főt foglalkoztató cégeknek. Erről a bejelentési kötelezettségről kevés cég tud, pedig adott esetben akár ennek a dokumentumnak a hiánya is szemet szúrhat a hatóságnak, ami okot szolgáltathat egy munkavédelmi ellenőrzésre.
1995-ben egy kormányrendelet megszüntette az állam kötelezettségét a munkavállalók üzemi orvosi ellátásával kapcsolatban, ugyanakkor kötelezte a munkáltatókat, hogy dolgozóik részére munka-egészségügyi, úgynevezett foglalkozás egészségügyi ellátást biztosítsanak. Míg korábban a munkaadóknak és az egészségügyi szolgáltatóknak a területileg illetékes Állami Népegészségügyi Tiszti Szolgálatnak (ÁNTSZ) tartoztak bejelentési kötelezettséggel, 2007-ben a regisztrálás és az ellenőrzés is az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) hatáskörébe került.
A cégvezetők feladata a bevallást elkészíteni
A foglalkozás-egészségüggyel kapcsolatos bevallást nem a könyvelőnek kell elkészítenie, hiszen nem állnak rendelkezésére az ehhez szükséges adatok. Ez a kötelezettség a cégvezetőket terheli, akik kötelesek ezt elkészíteni és eljuttatni minden év február 15-ig a területileg illetékes munkavédelmi felügyelőségnek.
A munkáltató - a magánszemély munkáltató kivételével - a működése megkezdését követő két hónapon belül köteles az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség területileg illetékes munkavédelmi felügyelőségének bejelenteni
- székhelyének és telephelyeinek címét,
- tevékenységeit,
- a számára foglalkozás-egészségügyi szolgáltatást nyújtó szolgáltató nevét és címét,
- a foglalkoztatott, foglalkozás-egészségügyi szolgáltatásban részesülő munkavállalók számát és foglalkozás-egészségügyi osztályba sorolását.
Abban az esetben, ha a szolgáltatási szerződés megszűnik vagy a szolgálatot ellátó orvos személyében változás következik be, ezt a változás bekövetkezésétől számított három napon belül jelenteni kell.
- A foglalkozás-egészségügyi szolgáltatóknak ugyancsak a területileg illetékes munkavédelmi felügyelőségnek kell megtenniük a bejelentést. Változás esetén a korábbi szolgáltató köteles a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás ellátásához szükséges valamennyi dokumentumot átadni utódának.
Miért fontos a bejelentés?
A beérkező adatok alapján az OMMF azonosítani tudja a munkáltatókat és a szolgáltatókat, valamint követni tudja a változásokat. Emellett a munkavédelmi felügyelőségek ellenőrizhetik, hogy a munkáltatók biztosítják-e valamilyen formában a kötelező foglalkozás-egészségügyi szolgáltatást, a szolgáltatók részéről pedig az ellátással, a működéssel kapcsolatban standard, összehasonlítható adatokat tudnak nyerni. A bejelentések alapján a munkavédelmi felügyelőségek a munkáltatói és szolgáltatói adatok egybevetésével intézkedhetnek az ellátás biztosítása és annak minősége érdekében - mondta a HR Portálnak Gedeon András, az OMMF szóvivője. Hozzátette: a hatóság egy munkavédelmi ellenőrzés során azt is vizsgálja, hogy az új dolgozók részt vettek-e munkaköri alkalmassági vizsgálaton, illetve, hogy a munkavállalók valóban részt vettek-e az időszaki orvosi vizsgálaton.
A munkáltatók egyébként aszerint, hogy a tevékenységüknek mekkora az egészségkárosító kockázata, osztályokba sorolhatók. Ennek alapján lehet megtudni, hogy kell-e a munkaadónak a főműszak idejére üzemorvost biztosítania, vagy sem. A besorolást a munkáltatónak kell elkészítenie, de figyelembe kell vennie a foglalkozás-egészségügyi szolgálat vagy az ÁNTSZ véleményét is.
Kockázatos a bejelentés elmulasztása
Önmagában az, hogy a munkáltató elmulasztja megtenni a bejelentést, szabálysértésnek minősül ugyan, de nem feltétlenül jár anyagi szankciókkal. Azonban a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás igénybevételével kapcsolatos hiányosságok egy munkavédelmi cél- vagy eseti ellenőrzés alkalmával magalapozhatnak hatósági intézkedést vagy bírságot -hangsúlyozta a szóvivő. Hozzátette: a bejelentés elmulasztása ugyanis olyan szabálytalanságokat is maga után vonhat, mint például a munkaköri alkalmassági vizsgálat elmulasztása, foglalkoztatásra vonatkozó tiltások megszegése, a munkavállaló határérték feletti, munkavégzés közbeni expozíciója.
A foglalkozás egészségügyi szolgáltatók bejelentési kötelezettségéről szóló rendelet módosítása egyébként folyamatban van. A változás várhatóan a munkáltatói és a szolgáltatói bejelentések egyszerűsítését és a munkáltatók adatszolgáltatási kötelezettségének csökkentését eredményezi majd - tájékoztatott Gedeon András.
A bejelentési kötelezettségnek nincs kötelező formanyomtatványa, annak adattartalma a fő szempont. ( A kitöltésével kapcsolatban információ az OMMF honlapján található:
www.ommf.gov.hu)
Mi tartozik a foglalkozás-egészségügyi szolgálat feladatai közé?
Elsősorban megelőző szerepe van a foglalkozás-egészségügyi szolgálatnak. Közreműködik az egészséges munkakörnyezet kialakításában és az egészségkárosodások megelőzésében. Feladata egyrészt, hogy a munkahelyi megterhelés (fizikai, szellemi, lelki) és a munkakörnyezeti káros tényezőket (fizikai, kémiai, biológiai, pszichoszociális, ergonómiai) felkutassa, ellenőrizze, másrészt hogy javaslatot tegyen arra, milyen módszerekkel lehet ezeket olyan szinten tartani, ami nem károsítja az egészséget. Emellett ellenőrzik a munkavállalók egészségét is, munkahigiéniai tanácsadással segítik a munkáltatókat és a veszélyhelyzetek megelőzésében is közreműködnek.
Munkahigiénés vizsgálat az egészségkárosító kockázat meghatározásához és nyomon követéséhez szükséges. E vizsgálat keretében a foglalkozás-egészségügyi szolgálat feltárja a munkakörnyezetben lévő kóroki (fizikai, kémiai, biológiai, ergonómiai, pszichoszociális) tényezőket és olyan vizsgálatokat végez, amelyek eredményeként javaslatot tudnak tenni az egészségkárosító kockázatok csökkentésére.
Forrás:
ügyvezető.hu